Mokro čišćenje 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11 | Nivo: Visoka Strukovna škola za tekstil, Leskovac

Sadržaj:
Sadržaj……………………………………………………………………2
Uvod……………………………………………………………………....3
1. Postupci u čišćenju u vodi……………………………………………...4
1.1. Mašine i hemikalije…………………………………………………..4
1.2. Proces čišćenja u vodi (mokro čošćenje)…………………………….7
1.2.1. Predobrada……………………………………………………….....7
1.2.2. Mokro čišćenje……………………………………………………..7
1.2.3. Oplemenjivanje………………………………………………….....8
1.3. Odabir materijala za mokro čišćenje…………………………………8
Zaključak…………………………………………………………………11
Literatura…………………………………………………………………12
Uvod
Čišćenje u vodi je specijalna vrsta čišćenja tekstilnih materijala. To je zapravo pranje u vodi u specijalnim mašinama pri vrlo blagim uslovima postupka uz primenu malo mehanike in a niskoj temperature 30-40°C sa posebno izabranim deterdžentima, kako bi oštećenja osetljivih vlakana i obojenja bila što manja. Pre čišćenja u vodi često se primenjuje lokalna obrada pigmentnih i masnih prljavština i mrlja. Ovaj se postupak često naziva i mokro čišćenje, ali postoji i naziv ”Dry cleaning in water ”, tj. suvo čišćenje u vodi, čime želi da se naglasi da ono pripada više u skup postupaka hemijskog čišćenja, no pranja.
Prema najnovijim podacima u Nemačkoj se čisti u vodi oko 20% robe, a računa se da če se u budućnosti čistiti od 35 do 50% tekstila koji je ranije bio namenjen hemijskom čišćenju. Glavni uzroci povećanju udela čišćenja u vodi su:
Proizvodi od vune i njene mešavine se sve više prodaju kao perivi materijali, zahvaljujući obradi protiv skupljanja;
Moda sve više pomera konzervativno-klasični stil prema ležernijem odevanju. Udeo odeće koja se na temelju pazličitih ugrađenih materijala mora hemijski čistiti opada, odevni predmeti su jednostavnije izrade i prema tome manje osetljivi;
Sintetička vlakna i njihove mešavine sve više zamenjuju osetljive materijale od vune i prirodne svile;
Voda je ekološki povoljnija nego organska jedinjenja, a tenzidi i druga pomoćna sredstva ekološki nisu štetna.
Postupak čišćenja u vodi razvio se poslednjih dvanaestak godina. Razne tvrdnje nude specijalne palete proizvoda za taj postupak npr. Lanadol tvrdnje Kreussle, Detafix i Oldopal tvrdnje Bufa. Op[irna ispitivanja sprovedena su na materijalima pamučnih, vunenih, poliestarskih i poliakrilnih vlakana. Utvrđeno je da se čišćenjem u vodi bolje odstranjuju prljavštine rastvorne u vodi, dok je za njihovo uklanjanje pre hemijskog čišćenja često potrebna pred obrada. Naprotiv, za uklanjanje masnih mrlja i prljavština, koje se lako uklanjaju u organskim rastvaračima, pre čišćenja u vodi potrebna je specijalna predobrada koja daje vrlo dobre rezultate. Ispitivanja na 768 obojenih uzoraka pokazala su da je samo na 20 uzoraka došlo do promene obojenja. Ovde se radilo uglavnom o uzorcima od prirodne svile, no ipak je ta obrada u organskim rastvaračima bila manja.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!